10 listopada 2021 r. w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyły się dwie patriotyczne uroczystości. Jedną z nich była akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, a druga to uroczyste otwarcie Izby Pamięci, która podobnie jak obchodzone święto jest poświęcona ojczyźnie, wolności i oczywiście naszej szkole.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Hanna Migdalska, która powitała przybyłych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Nekla p. Karola Balickiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Nekla p. Romana Kuszaka, proboszcza miejscowej parafii ks. Rafała Hordika, przewodniczącą Rady Rodziców p. Elżbietę Daniszewską oraz byłego dyrektora szkoły p. Czesława Kozielskiego.
W krótkim wstępie pani dyrektor przedstawiła historię powstania Izby Pamięci i zaprosiła do jej zwiedzania nie tylko społeczność szkolną, ale także lokalną.
O godz. 11.11 nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, łączące wszystkich młodych Polaków biorących udział w akcji patriotycznej „Szkoła do hymnu”. Część artystyczna pod przewodnictwem p. Ewy Wolniak i p. Ireny Kierzkowskiej wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.
W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie z klasy VIII, VII i III recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Delegacja szkolnej społeczności złożyła też kwiaty i zapaliła znicz przy płycie nagrobnej patrona szkoły gen. Antoniego Amilkara Kosińskiego, który także walczył o wolność ojczyzny. Po akademii, poczet sztandarowy oraz zaproszeni goście przeszli do Izby Pamięci, gdzie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez p. Dyrektor Hannę Migdalską i burmistrza p. Karola Balickiego. Następnie proboszcz ks. Rafał Hordik dokonał poświęcenia izby, po czym głos zabrał p. burmistrz i pozostali goście. Złożyli oni na ręce p. dyrektor podarunki upamiętniające tę jakże ważną i wzniosłą chwilę w życiu naszej szkoły.
Na koniec krótka historia powstania izby. Pomysł jej utworzenia zrodził się na początku 2013 roku, po odkryciu zamkniętej części strychu, mieszczącej się nad szkolną biblioteką. Wówczas przygotowano wstępny kosztorys inwestorski i jeszcze tego samego roku wykonano pierwsze prace remontowe. Była to przeróbka więźby dachowej nad wejściem, przygotowanie podłoża pod podłogę oraz montaż okna dachowego. Na kolejne prace związane z remontem pomieszczenia przeznaczonego na izbę, trzeba było poczekać aż do grudnia 2017 roku. Wtedy został wyremontowany dach zniszczony przez sierpniową nawałnicę. w sierpniu 2019 roku wykonano ocieplenie wełną mineralną, a w lipcu 2020 roku zamontowano instalację elektryczną, instalację CO i płyty gipsowe. w roku szkolnym 2020/2021 założona została boazeria, panele podłogowe oraz schody.
Większość tych prac (boazeria, podłoga) wykonał p. Andrzej Zielniewicz, niekiedy z pomocą pań z obsługi. w czerwcu 2021 roku zakończone zostały prace remontowe i rozpoczęły się przygotowania wystroju całego pomieszczenia. Autorami ekspozycji w Izbie Pamięci są: p. pDorota Biegańska, p. Anna Męch, p. Elżbieta Waligóra i p. Dariusz Nikodem. 10 listopada 2021 roku uwieńczono wszystkie prace, wspomnianym wcześniej, uroczystym otwarciem. Przebieg całej uroczystości był transmitowany na żywo na szkolnym facebooku.
Irena Kierzkowska