Od 22V – 24V 2019r. uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum Zespołu Szkół w Targowej Górce wraz z wychowawcami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy.
Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od wizyty w Polskim Radiu. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda codzienne funkcjonowanie redakcji, zapoznaliśmy się z historią i współczesnością radia, obserwowaliśmy „na żywo” pracę redaktorów, realizatorów i pracowników obsługi technicznej, odwiedziliśmy studio nagraniowe.
Dzień był słoneczny i ciepły, toteż udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także fauną i florą tego parku. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru, przejechaliśmy Traktatem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu, senatu.
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego to niewiarygodne przeżycie. Wydarzenia związane z powstaniem warszawskim są ukazane z bardzo wielu punktów. W całym budynku znajdują się budki telefoniczne, w których można posłuchać o tamtych wydarzeniach. Od samego wejścia usłyszeliśmy dziecięce piosenki dotyczące tematyki powstańczej, np.”Warszawskie dzieci pójdziemy w bój”.
W całej ekspozycji muzeum pojawia się wiele kalendarzy, składających się z luźnych kartek, które można oderwać i skompletować kopię kalendarza z czasów powstania – z roku 1944. Największe wrażenie zrobiło na nas przejście, które stanowi nawiązanie do rzeczywistego kanału, jakim podczas działań przemieszczali się powstańcy ze Starówki do Śródmieścia. To tylko kilka przykładów z wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, ale pozostanie na długo w pamięci.
Następnie pojechaliśmy do Konstancina, miejsca zakwaterowania i na obiadokolację.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Mieliśmy okazję zobaczyć go wewnątrz. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu.
Na terenie uniwersyteckim przy Krakowskim Przedmieściu zachwycaliśmy się różnymi egzotycznymi odmianami drzew i krzewów, które wraz z zabytkowymi budynkami nadają temu miejscu unikatowy charakter. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali metrem na Plac Defilad, by podziwiać Pałac Kultury i Nauki.
W ostatnim dniu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po Starówce, a potem poszliśmy na Plac Piłsudskiego, by zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. Po zakupieniu pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Wycieczka była udana, pełna wrażeń.
Dorota Biegańska