24 maja 2018 r. w Zespole Szkół w Targowej Górce gościł po raz czwarty, pisarz i podróżnik Roman Pankiewicz, twórca tryptyku „Trzy żywioły” :„ Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”, „Niemcy - drugi żywioł” oraz „Islandia - trzeci żywioł” i najnowszej pozycji „Polski żywioł”.
Pan Roman Pankiewicz z młodzieżą naszej szkoły po raz pierwszy spotkał się w 2012 roku, kiedy to opowiadał o swojej przygodzie z wulkaniczną wyspą Islandią, a w roku 2014 na spotkaniu autorskim zaprezentował książkę „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”. W roku 2016 pisarz promował swoje dzieło pt. „ Niemcy moja mała ojczyzna – trzeci żywioł” oraz dzielił się wrażeniami z pobytu w tym kraju. Jak sam podkreśla, nie uważa się za podróżnika. Większość wyjazdów za granicę związanych było z jego pracą zawodową, jednak umiejętne wykorzystanie wolnego czasu, pozwoliło mu na prowadzenie obserwacji życia społeczeństwa danego państwa. Efektem tych obserwacji jest wspomniany tryptyk.
Najnowsza książka Romana Pankiewicza „Polski żywioł" nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przystępny sposób, za pomocą pokazu slajdów przedstawił historię Polski tematycznie związaną z Krakowem. Młodzież z zainteresowaniem śledziła historię wojen krzyżackich, odsieczy wiedeńskiej czy specyfiki klasztorów polskich, poznała najważniejsze tezy związane z procesem odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Pisarz przybliżył wiele sławnych postaci, które miały wpływ na losy naszego państwa. Była też mowa o patriotyzmie, szacunku do symboli narodowych, a także o tym w jaki sposób wszyscy możemy zadbać o swoje najbliższe otoczenie. Celem spotkania było między innymi utrwalenie treści historycznych i patriotycznych w świadomości młodych czytelników. Na zakończenie tej wyjątkowej lekcji historii autor podarował bibliotece swoją najnowszą książkę wraz z dedykacją.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Bielak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Nekli, za zorganizowanie tak miłego i atrakcyjnego spotkania.
Spotkania autorskie są doskonałą okazją aby promować czytelnictwo, wspierać rozwijanie pasji i zainteresowań młodych czytelników oraz zachęcać do sięgania po dobrą literaturę.
Irena Kierzkowska