Profilaktyka w Zespole Szkół w Targowej Górce
Dnia 8 listopada 2017r. w ZS w Targowej Górce przedszkolaki i uczniowie klas I, III i IV mogli obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pt. ,,Prawdziwy skarb”. Pod metaforycznymi postaciami żółwia i papugi dzieci łatwo rozpoznały zestaw cech i zachowań typowych dla niepożądanych relacji międzyrówieśniczych - przedrzeźniania i dokuczania, w efekcie prowadzących do wykluczenia rówieśnika z grona kolegów. Spektakl miał na celu eliminowanie tych zjawisk poprzez naukę empatii i kształtowanie odpowiednich postaw, czemu służy częsty zabieg odwracania ról w scenicznym duecie. Bajka uczy akceptacji odmienności innych dzieci. Kładzie nacisk na eksponowanie mocnych stron i umiejętności każdego. Powolność żółwia może być postrzegana jako rozwaga, która nieraz ocali bohaterów przed katastrofą. Dzięki temu wzmacnia poczucie własnej wartości i pozytywnie wpływa na samoocenę dziecka. Spektakl promuje umiejętność nawiązywania współpracy w grupie.
W bajkowej konwencji, m.in. poprzez piosenki uczy zasad zachowania i elementarnej kultury wobec rówieśników i starszych.
Uczniowie klas od V-III gimnazjum obejrzeli spektakl pt.,, Pętla zdarzeń”. Spektakl poruszał problematykę agresji i przemocy rówieśniczej. Przemocy fizycznej, ale także często występującej, a trudnej do wychwycenia przemocy psychicznej – równie dotkliwej i mogącej powodować tragiczne konsekwencje – począwszy od obelg, gróźb, szantażu i poniżania, po pozornie niewinne wyśmiewanie i plotki. W oglądanej przez młodzież historii ofiarą stał się chłopak, którego zachowanie w żaden sposób nie wskazywało, że mógł tej przemocy doświadczać. Przedstawienie pokazywało, jak neutralizować przemoc na różne sposoby, między innymi poprzez umiejętność wczucia się w sytuację ofiary. Uczyło kształtować umiejętności społeczne, rozwiązywać konflikty i przeciwstawiać się naciskom ze strony otoczenia. Wskazywało, gdzie szukać pomocy i jakie mechanizmy obronne może przyjmować potencjalna ofiara.
Barbara Szczepańska - pedagog szkolny