I Szkolny Festiwal Piosenki
13 czerwca 2016 roku odbył się po raz pierwszy w historii szkoły Szkolny Festiwal Piosenki. Festiwal miał charakter konkursu o najlepiej rozśpiewaną w szkole klasę oraz najlepszych solistów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.Zgłosiło się16 solistów, w tym 11 ze szkoły podstawowej i 5 z gimnazjum. A oto lista uczestników i tytuły piosenek, które wykonywali z repertuaru obowiązkowego.
- Łukasz Borowski – Złoty kluczyk (wspólnie z Kamilem)
- Julia Jaszczak – Nasza najpiękniejsza (wspólnie z Klaudią)
- Dominik Orwat – W kurniku
- Kamil Radziejewski – Złoty kluczyk (wspólnie z Łukaszem)
- Klaudia Zielniewicz – Nasza najpiękniejsza (wspólnie z Julią)
- Izabella Białożna – Najpiękniejsza w klasie
- Julia Gawron – Najpiękniejsza w klasie
- Magdalena Kostrzewska – Pioseneczka o marzeniach
- Nikola Chuda – Co to pada?
- Olimpia Wojkiewicz – Nauka w wannie
- Julita Zacholska – Jesteś jak cień
- Zuzanna Tomiak – Masz wiadomość
- Karolina Pietraszak – Bieszczady
- Faustyna Przybylska – Masz wiadomość (wspólnie z Zuzanną)
- Natalia Zacholska – Bieszczady (wspólnie z Karoliną)
- Magdalena Wojkiewicz – Sen o Warszawie
O godzinie 10.00 uczniowie klas IV – VI i gimnazjum zebrali się na górnym holu. Na początku przywitałam wszystkich obecnych i poprosiłam o prowadzeniefestiwalu uczniów II klasy gimnazjum: Natalię Woźniak i Jakuba Grzegorzewicza. Przedstawili nam członków jury oceniającego występy. A oto jego skład: przewodnicząca – Laura Stecka absolwentka szkoły muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie wokalu, członkowie: Zuzanna Idasiak studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, kierunku JAZZ I MUZYKA ESTRADOWA oraz Agnieszka Janiak – klasa V szkoły muzycznej II stopnia w Poznaniu, członek Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie. Przewodnicząca jury zapoznała wszystkich z kryteriami oceny. Ocenie podlegało pięć elementów, z których najważniejsza była interpretacja piosenki, dalej intonacja, poczucie rytmu, dykcja i ruch sceniczny.
Aby ośmielić wykonawców jako pierwsza zaśpiewała przewodnicząca jury p. Laura Stecka.
Wykonała ona pieśń Feliksa Nowowiejskiego pt.: Muzyka mojej duszy , a na fortepianie towarzyszyła jej Zuzanna Idasiak (członek jury). Następnie klasa IV zaśpiewała szantę żeglarską pt.: Pacyfik z mini choreografią, a po niej wystąpili soliści z tej klasy. Mimo występu pani Laury dało się wyczuć dużą tremę młodych wykonawców. Nie jest łatwo wystąpić solo. Klasa V nieco odważniej zaśpiewała piosenkę Tańczymy cza-czę, ale solistki klasy V też nie potrafiły ukryć tremy. Najkorzystniej z klas szkoły podstawowej zaprezentowała się klasa VI, co zostało zauważone i docenione przez jury, które wyróżniło klasę VI za wykonanie piosenki Idziemy do kina. Z trzech solistek tej klasy aż dwie zostały nagrodzone i tak Julita Zacholska wyśpiewała Grand Prix piosenką Jesteś jak cień , a Olimpia Wojkiewicz otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki Nauka w wannie, z zaznaczeniem, za bardzo dobra intonację. Drugie wyróżnienie otrzymała Magdalena Kostrzewska z klasy V za wykonanie Pioseneczki o marzeniach. Z klas gimnazjalnych najlepiej zaprezentowała się klasa II, wykonując piosenkę Mozart. Najlepszą solistką z kategorii gimnazjum okazała się najmłodsza, Zuzanna Tomiak, która razem z Faustyną Przybylska śpiewała piosenkę Masz wiadomość z repertuaru obowiązkowego, a jej piosenka dowolna pochodziła z repertuaru Anny Jantar Staruszek świat.
Ponadto interpretacją Pieśni Prisciliwyróżniła się Faustyna Przybylska z II klasy gimnazjum oraz Magdalena Wojkiewicz obowiązkową piosenką z repertuaru Czesława Niemena Sen o Warszawie.
Podsumowując występy gimnazjum klasa druga nie tylko wyróżniła się wspólnym śpiewem, ale także zaprezentowała najwięcej solistów, którzy wszyscy zostali ocenieni przez jury wysoko, tyle tylko, że nagrody były trzy, więc jury musiało podjąć niełatwą decyzję komu przypadna w udziale słuchawki nauszne sfinansowane przez p. Marka Kubiaczyka właściciela firmy drogowej w Kokoszkach. Nagrody również przyznano, trzem wykonawcom ze szkoły podstawowej, których już wcześniej wymieniłam. Dla najlepiej śpiewających klas upominki w postaci kolorowych ołówków z gumką ufundowała firma Martin ze Stroszek, a wszyscy śpiewający uczestnicy na pocieszenie zostali obdarowani lizakami. Każdy z solistów otrzymał dyplom uczestnika festiwalu. Jury wyróżniło specjalnie klasę IV za choreografię. Ogólnie soliści najsłabiej prezentowali się w ruchu scenicznym, więc chyba stąd decyzja jury. W czasie obrad jury, klasa IV z pomocą pani dyrektor nauczyła swoją piosenkę z układem choreograficznym pozostałe klasy, to była niezła zabawa, emocje zostały rozładowane, a czas obrad jury nie dłużył się. Poprosiłam o szczególne brawa dla solistów– chłopców z klasy IV, bo tyko z tej klasy zgłosili swój udział w festiwalu chłopcy. I to właśnie oni na zakończenie festiwalu obdarowali panie z jury bukiecikami pachnących kwiatów dziękując za ich pracę o czym powiadamia organizator festiwalu
Lucyna Idasiak