Filmowa przygoda naszych uczniów ...
Film dokumentalny? Film dokumentalny o tematyce historycznej? Cóż za wyzwanie! Cóż za nazwiska: Fidyk, Bossak, Kieślowski, Wołoszański, Mrowińska, Kazejak, Łoziński, Jerzak. Czy gimnazjalista może zmierzyć się z takim projektem? Okazuje się, że tak. Stowarzyszenie ŚWIATOWID z siedzibą w Łubowie ogłosiło konkurs („Wielkie wczoraj w małym kręgu”) na film dokumentalny o tematyce historycznej. Podjęliśmy to wyzwanie, próbujemy. Pierwsze kroki to wybór tematu, który kosztował kilka godzin przemyśleń i „burzę mózgów”. Pięcioro uczniów naszego gimnazjum (Norbert Lesiński, Patryk Łopatka, Weronika Matysiak, Dawid Tomiak i Daria Wojtaszak) rozpoczęło pierwszą w swoim życiu filmową przygodę. Zgłoszenie! I od razu nagroda: warsztaty filmowe z panem Rafałem Jerzakiem- operatorem i reżyserem filmów dokumentalnych (np. „Zniewolony Poznań 1939-1945”, „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności”). Tematy i tytuły, które wybraliśmy na konkurs okazały się dobre w ocenie pana Jerzaka: „Kraina tajemnic” (legendy związane z Gieczem) i „Mur” (historia rozstrzelania Polaków w Małej Górce). Teraz do pracy: pisanie scenariusza, wizja lokalna, planowanie sesji zdjęciowych i zdjęcia z kamerą w ręku, odpowiednie ujęcia, dublety, setki. Ale to dopiero surowy materiał. Teraz godziny spędzone przed komputerem- montaż filmu.
26.03.2015 r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbyła się finałowa gala. Okazało się, że w konkursie wzięło udział 118 uczniów z 17 szkół z Wielkopolski. Przygotowano 39 filmów w dwóch kategoriach: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Uroczystość zaszczycili swoim udziałem m.in. pan senator Piotr Gruszczyński, prof. Jan Żaryn- pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN i redaktor naczelny miesięcznika „W Sieci Historii", który objął patronat na konkursem, Romuald Karaś- literat, twórca prestiżowej nagrody im. W Hulewicza, burmistrz Trzemeszna pan Dereziński i pan Ryszard Zaczyński- przedstawiciel posłanki do Parlamentu Europejskiego- Krystyny Łybackiej. Gość specjalny gali prof. dr hab. Jan Żaryn wygłosił wykład pt. „Wielkie pokolenia Polaków - od niepokornych do niezłomnych". Wykład był jednocześnie nagrodą miesięcznika „W Sieci Historii” dla wszystkich uczestników konkursu. Cóż za duchowa uczta! Na koniec ogłoszenie wyników i prezentacja wyróżnionych filmów. Choć nie zostaliśmy zwycięzcami, to warsztaty filmowe, praca nad filmami, udział w uroczystej gali i wysłuchanie wykładu pozostaną na długo w naszej pamięci. Najważniejsze, że pierwszy krok na drodze kariery filmowej został zrobiony, za rok kolejna edycja, a później... może OSKARY.
Zachęcamy do obejrzenia konkursowych filmów na stronie naszej szkoły: http://zstargowagorka.nekla.eu/
Mirosław Wejherowski